AHSAA State Football Playoff Pairings
Nov 02, 2013 | 972 views | 0 0 comments | 24 24 recommendations | email to a friend | print
AHSAA State Football Playoffs

FIRST ROUND PAIRINGS

(All games set Friday, Nov. 8, 7 p.m.)

 

Class 1A

South

R3-3: Billingsley at R1-2: St. Luke’s Episcopal

R4-4: Talladega Co.-Central at R2-1: Brantley

R1-3: A.L. Johnson at R3-2: Autaugaville

R2-4: Kinston at R4-1: Loachapoka

R4-3: Wadley at R2-2: McKenzie

R3-4: Keith at R1-1: Linden

R2-3: Geneva County at R4-2: St. Jude

R1-4: Marengo at R3-1: Maplesville

North

R7-3: Collinsville at R5-2: Hubbertville

R8-4: Shoals Christian at R6-1: Falkville

R5-3: Berry at R7-2: Donoho

R6-4: Appalachian at R8-1: R.A. Hubbard

R8-3: Phillips at R6-2: Addison

R7-4: Gaylesville at R5-1: Pickens County

R6-3: Ragland at R8-2: Hackleburg

R5-4: Brilliant at R7-1: Valley Head

 

Class 2A

South

R3-3: Highland Home at R1-2: Washington County

R4-4: Hale County at R2-1: Houston Academy

R1-3: Mobile Christian at R3-2: Elba

R2-4: Samson at R4-1: Lamar County

R4-3: Aliceville at R2-2: G.W. Long

R3-4: Goshen at R1-1: Sweet Water

R2-3: Cottonwood at R4-2: Oakman

R1-4: Leroy at R3-1: Luverne

North

R7-3: Sand Rock at R5-2: Montgomery Academy

R8-4: Sheffield at R6-1: Ranburne

R5-3: Reeltown at R7-2: North Sand Mountain

R6-4: Woodland at R8-1: Tanner

R8-3: Lexington at R6-2: Fultondale

R7-4: Gaston at R5-1: Lanett

R6-3: Walter Wellborn at R8-2: Red Bay

R5-4: Isabella at R7-1: Fyffe

 

Class 3A

South

R3-3: Northside at R1-2: Straughn

R4-4: B.B. Comer at R2-1: Dale County

R1-3: Bayside Academy at R3-2: Gordo

R2-4: Pike County at R4-1: Trinity Presbyterian

R4-3: Midfield at R2-2: Slocomb

R3-4: American Christian at R1-1: T.R. Miller

R2-3: Barbour County at R4-2: Leeds

R1-4: Opp at R3-1: Fayette County

North

R7-3: Winfield at R5-2: Piedmont

R8-4: Deshler at R6-1: New Hope

R5-3: Weaver at R7-2: Hamilton

R6-4: J.B. Pennington  at R8-1: Madison Academy

R8-3: Lauderdale County at R6-2: Geraldine

R7-4: Good Hope at R5-1: Saks

R6-3: Plainview at R8-2: Colbert County

R5-4: Glencoe at R7-1: Hanceville

 

Class 4A

South

R3-3: Childersburg at R1-2: Andalusia

R4-4: Dora at R2-1: Charles Henderson

R1-3: Hillcrest-Evergreen at R3-2: Central-Clay County

R2-4: Ashford at R4-1: Bibb County

R4-3: Jemison at R2-2: Beauregard

R3-4: Handley at R1-1: UMS-Wright

R2-3: Tallassee at R4-2: Calera

R1-4: Thomasville at R3-1: Dadeville

North

R7-3: DAR at R5-2: Jacksonville

R8-4: West Limestone at R6-1: Oneonta

R5-3: Cleburne County at R7-2: Madison County

R6-4: St. Clair County at R8-1: Central-Florence

R8-3: Brooks at R6-2: Guntersville

R7-4: Ardmore at R5-1: Munford

R6-3: Fairview at R8-2: Haleyville

R5-4: Lincoln at R7-1: J.O. Johnson

 

Class 5A

South

R3-3: Demopolis at R1-2: St. Paul’s Episcopal

R4-4: Chilton County at R2-1: Benjamin Russell

R1-3: Gulf Shores at R3-2: Saraland

R2-4: Russell County at R4-1: Homewood

R4-3: Sylacauga at R2-2: Valley

R3-4: Selma at R1-1: Spanish Fort

R2-3: Eufaula at R4-2: Briarwood Christian

R1-4: LeFlore Magnet at R3-1: Jackson

North

R7-3: Etowah at R5-2: Pleasant Grove

R8-4: Athens at R6-1: Center Point

R5-3: Parker at R7-2: Scottsboro

R6-4: Mortimer Jordan at R8-1: Muscle Shoals

R8-3: Hartselle at R6-2: Pinson Valley

R7-4: Fort Payne at R5-1: McAdory

R6-3: Moody at R8-2: Cullman

R5-4: Wenonah at R7-1: Southside-Gadsden

 

Class 6A

South

R3-3: Opelika at R1-2: McGill-Toolen

R4-4: Wetumpka at R2-1: Daphne

R1-3: Alma Bryant at R3-2: Smiths Station

R2-4: Enterprise at R4-1: Spain Park

R4-3: Pelham at R2-2: Fairhope

R3-4: Carver-Montgomery at R1-1: Blount

R2-3: Foley  at R4-2: Prattville

R1-4: Murphy at R3-1: Auburn

North

R7-3: Gadsden City at R5-2: Bessemer City

R8-4: Decatur at R6-1: Vestavia Hills

R5-3: Tuscaloosa County at R7-2: Oxford

R6-4: Hewitt-Trussville at R8-1: Bob Jones

R8-3: Buckhorn at R6-2: Shades Valley

R7-4: Huntsville at R5-1: Hoover

R6-3: Mountain Brook at R8-2: Florence

R5-4: Hillcrest-Tuscaloosa at R7-1: Clay-Chalkville