Guthrie, Aderholt, Burrough, Harris have no opponents

Qualifying for elections ends 5 p.m. Friday

By ED HOWELL
Posted 11/7/19

Several local and area candidates - including two county commissioners, the long-time revenue commissioner and a new school board chairman -  are on the verge of having no formal opposition for the 2020 elections as the end of the qualifying period is drawing to a close on Friday at 5 p.m. for both major political parties. 

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

Guthrie, Aderholt, Burrough, Harris have no opponents

Qualifying for elections ends 5 p.m. Friday

Posted

Several local and area candidates - including two county commissioners, the long-time revenue commissioner and a new school board chairman -  are on the verge of having no formal opposition for the 2020 elections as the end of the qualifying period is drawing to a close on Friday at 5 p.m. for both major political parties. 

Local qualifying will end Friday afternoon with officials from both county Republican and Democratic parties taking last-minute candidate entries at the Walker County Probate Judge's Office in downtown Jasper. The Daily Mountain Eagle plans to livestream the final lists on Friday. 

Shirley Mitchell of the Walker County Democratic Party said Wednesday the local party had no qualified candidates as of Monday. 

State Democratic Party officials, who have been embroiled in a fight over leadership of the party, have not posted any candidates on the state website. A spokesman for the state party said Wednesday they did not have a full qualifying list to release. However, he said no one has qualified for any Walker County positions, such as district or circuit judges, nor for the 4th Congressional District seat. 

A full qualifying list from the state Democratic Party is expected be posted on its website roughly an hour or so after qualifying ends Friday. 

The lack of Democratic activity has left Republicans pretty much running the process in Walker County, with several candidates now likely to win, save any independent or write-in challenge.  

Revenue Commissioner Jerry Guthrie, who is running for his fifth, and probably last, six-year term, has no challengers yet. Teia Harris, who is running for her first term as the chairman of the Walker County Board of Education, also may win without opposition. 

Two members of the Walker County Commission, Jeff Burrough of District 2 and Steven Aderholt in District 4, may also draw no party opposition. District 3 Commissioner Ralph Williams has not qualified for his seat, which has drawn a crowded field of candidates. 

In addition, U.S. Rep. Robert Aderholt, a Haleyville resident who represents the 4th Congressional District, is running for his 13th two-year term of office. Belinda Palmer McRae, who is running for District 7 of the Alabama State Board of Education, has no opposition.

Local, area offices

The following is the current updated list of Republican qualified candidates for the state and Walker County 2020 elections, with incumbents signified with (I): 

U.S. House of Representatives, 4th Congressional District: Robert Aderholt (I). 

Alabama State Board of Education, District 7: Belinda Palmer McRae. 

Revenue Commissioner: Jerry Guthrie, 235 Prospect Rd., Nauvoo (I).

Walker County Board of Education, Chairman: Teia Harris, 258 Valleyview Dr., Jasper. 

Walker County Commission, Chairman: Jerry O. Bishop, 1298 Hickory Hill Lane, Jasper (I); Steven E. Miller, 1978 Hermon Rd., Jasper. 

Walker County Commission, District 1: Ashley Keith Davis, 3255 Boardwalk Circle, Jasper (I); John Mark Dutton, 2847 Burrows Crossing Rd., Jasper.

Walker County Commission, District 2: Jeff Burrough, 544 NE 2nd. St., Carbon Hill (I). 

Walker County Commission, District 3: James C. "Jim" Borden, 570 Gardner's Gin Rd., Cordova; Bobby J. Nunnelley, 910 Blanton Rd., Parrish; Douglas Michael Pate, 64 Pineyridge Rd., Parrish; and R. Jason Richardson, 1540 Manuel Hill Rd., Cordova. 

Walker County Commission, District 4: Steven Aderholt, 174 Maple St., Sumiton (I).

Circuit Judge, Circuit 14, Place 1: Joletta Martin Barrentine and Christopher A. Sherer (I). 

Walker County District Judge, Place 1: Henry Allred (I) and Sam Bentley. 

Constables

Constable, Precinct 1: Terry D. Stripling, 600 Mall Way, Jasper (I). 

Constable, Precinct 2: Joe Thomas, 1501 Lot 4, Brakefield Dairy Rd., Jasper. 

Constable, Precinct 3: Tommy Allen Cleghorn, 960 Edgil Grove Rd., Jasper. 

Constable, Precinct 4: Donald Alford Frazier, 3511 Lakewood Dr., Jasper (I).

Constable, Precinct 9: Howard O. Anderson, 11602 Highway 62 S., Oakman; Charles Sanford, 605 Fruit Jar Rd., Oakman. 

Constable, Precinct 11: Charles Harper, 10550 Highway 269, Parrish (I).

Constable, Precinct 12: James Borden, 1480 Cordova Gorgas Rd., Cordova; Alex Blake Daniel, 33 Crestview Hights Lane, Cordova. 

Constable, Precinct 14: Justin Gant, 70 Hunt Rd, Jasper. 

Constable, Precinct 15: Timothy J. Reed, 1065 Old Pineywoods Rd., Lot 8, Jasper.

Constable, Precinct 16; Christopher Manning, 115 Higginbotham Rd., Empire. 

Constable, Precinct 21: William Jerald Watts, 306 Birchem Loop, Dora (I). 

Constable, Precinct 28: Thomas David Grace, 440 TC Grace Rd., Jasper. 

Constable, Precinct 31: Raymond Pugh, 90 Northrop Rd., Jasper. 

Constable, Precinct 36: Jeffery A. Nelson, 1173 McCollum Rd., Jasper (I). 

Constable, Precinct 37: Terry Joseph Pickett, 747 Old Dora Rd., Sumiton; Ralph leon Shoemaker, 1732 Main St., Sumiton. 

Constable, Precinct 39: Randall Light, 5400 Bird Farm Rd., Jasper. 

Constable, Precinct 40: Robert Larry Myers. 153 Slate Creek Rd., Oakman. 

Constable, Precinct 44: Larry Chad Odom, 356 Wells Loop, Jasper; Albert L. Steadman Jr., 143 Kings Rd., Jasper. 

Other offices

President of the United States: Roque “Rocky” De La Fuente, Donald J. Trump. (Editor’s note: A separate web page on the state GOP’s website showed a number of candidates for delegate seats at the Republican National Convention are running for Trump.) 

U.S. Senate: Stanley Aidair, Bradley Byrne, John H. Merrill, Arnold Mooney, Roy Moore, and Tommy Tuberville. 

Alabama Supreme Court, Place 1: Greg Shaw (I) and Cam Ward.

Alabama Supreme Court, Place 2: Brad Mendheim (I). 

Alabama Court of Civil Appeals: Place 1: William C. "Bill" Thompson (I). 

Alabama Court of Civil Appeals: Place 2: Matt Fridy. 

Alabama Court of Criminal Appeals: Place 1: Mary Windom (I). 

Alabama Court of Criminal Appeals: Place 2: Jill Ganus and Beth Kellum (I). 

Public Service Commission, President: Twinkle Andress Cavanaugh (I). 

In related news, Walker County Republican Chairwoman Linda Ensor said the next county party meeting on Thursday, Nov. 14, at 6 p.m. in the Bevill State Community College Cafeteria in Jasper, would be meeting to "meet the candidates." Candidates would be allowed two or three minutes to speak.