ASWA rankings: Jasper remains No. 1 in Class 5A

From Staff Reports
Posted 9/11/19

Jasper solidified its hold on the top spot in Class 5A in the Alabama Sports Writers Association's rankings released Tuesday night.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

ASWA rankings: Jasper remains No. 1 in Class 5A

Posted

Jasper solidified its hold on the top spot in Class 5A in the Alabama Sports Writers Association's rankings released Tuesday night.

The top-ranked Vikings (2-0) went from 15 to 22 first-place votes after defeating Dora 66-0.

Jasper also jumped from 267 to 298 points.

Defending state champion Central-County County, which holds two first-place votes and 230 points, is second followed by Ramsay (two first-place votes), Etowah, Russellville, Pleasant Grove, Demopolis, Madison Academy, Bibb County and Center Point.

No. 1 Jasper plays a region game at Corner this week and hosts Hayden before a potential No. 1 vs. No. 2 matchup with Central-Clay County in Lineville on Sept. 27.

———

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (18); 3-0; 285

2. McGill-Toolen (7); 2-0; 249

3. Central-Phenix City (1); 2-1; 205

4. Hoover; 2-1; 180

5. Hewitt-Trussville; 3-0; 169

6. Mountain Brook; 3-0; 118

7. Theodore; 3-0; 97

8. Lee-Montgomery; 3-0; 81

9. Austin; 3-0; 45

10. Auburn; 2-1; 36

Others receiving votes: Prattville (2-0) 9, Vestavia Hills (2-0) 7, James Clemens (1-2) 1.

———

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Saraland (23); 3-0; 302

2. Pinson Valley (2); 2-1; 225

3. Muscle Shoals; 3-0; 208

4. Clay-Chalkville (1); 3-0; 185

5. Hueytown; 3-0; 158

6. Oxford; 3-0; 121

7. Blount; 3-0; 108

8. Opelika; 3-0; 87

9. Wetumpka; 2-1; 45

10. Carver-Montgomery; 3-0; 21

Others receiving votes: Bessemer City (2-0) 5, Fort Payne (3-0) 5, Gardendale (3-0) 5, Dothan (2-1) 3, Jackson-Olin (1-2) 2, Paul Bryant (3-0) 1, Spanish Fort (1-1) 1.

———

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Jasper (22); 2-0; 298

2. Central-Clay Co. (2); 2-0; 230

3. Ramsay (2); 2-1; 192

4. Etowah; 3-0; 183

5. Russellville; 2-0; 126

6. Pleasant Grove; 3-0; 124

7. Demopolis; 2-1; 95

8. Madison Aca.; 2-1; 80

9. Bibb Co.; 3-0; 62

10. Center Point; 2-1; 23

Others receiving votes: Alexandria (1-0) 18, Briarwood (0-2) 13, Sylacauga (3-0) 12, Vigor (1-1) 8, Greenville (2-1) 5, Jackson (2-0) 5, Hamilton (2-0) 3, Brewer (2-0) 2, Citronelle (3-0) 2, Guntersville (2-0) 1.

———

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. UMS-Wright (26); 2-0; 312

2. Hokes Bluff; 2-0; 229

3. American Chr.; 2-0; 209

4. Catholic-Montgomery; 3-0; 179

5. Hillcrest-Evergreen; 2-1; 145

6. Headland; 3-0; 127

7. Jacksonville; 2-1; 106

8. Good Hope; 3-0; 73

9. Andalusia; 1-2; 53

10. Brooks; 2-1; 23

Others receiving votes: Williamson (2-0) 8, Montevallo (2-1) 7, Anniston (1-1) 2, Deshler (1-2) 2, Handley (1-1) 2, St. John Paul II (2-1) 2, Escambia Co. (2-0) 1, Fairview (2-1) 1, North Jackson (0-2) 1.

———

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Flomaton (24); 2-0; 306

2. Piedmont (1); 2-0; 225

3. Gordo (1); 3-0; 206

4. Randolph Co.; 2-0; 180

5. Pike Co.; 2-0; 159

6. Providence Chr.; 3-0; 135

7. Midfield; 2-0; 91

8. St. James; 3-0; 73

9. Mobile Chr.; 1-1; 50

10. Geraldine; 2-1; 33

Others receiving votes: Saks (2-1) 7, T.R. Miller (2-0) 7, Walter Wellborn (3-0) 7, Pike Road (3-0) 2, Susan Moore (3-0) 1.

———

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (26); 2-0; 312

2. Luverne; 2-0; 226

3. Ohatchee; 2-0; 176

4. Abbeville; 2-0; 156

5. Addison; 2-1; 151

6. Collinsville; 3-0; 140

7. Leroy; 1-1; 95

8. Reeltown; 3-0; 82

9. Colbert Co.; 3-0; 61

10. Aliceville; 1-1; 28

Others receiving votes: Daleville (3-0) 27, Cottage Hill (2-0) 17, Red Bay (3-0) 5, Highland Home (1-1) 4, Cedar Bluff (2-0) 1, Ranburne (2-0) 1.

———

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Mars Hill Bible (20); 2-0; 292

2. Maplesville (6); 2-0; 246

3. Sweet Water; 2-0; 202

4. Brantley; 2-0; 178

5. Lanett; 3-0; 155

6. Pickens Co.; 2-0; 116

7. South Lamar; 2-0; 97

8. Linden; 2-1; 66

9. Spring Garden; 1-1; 50

10. Decatur Heritage; 3-0; 27

Others receiving votes: Millry (2-0) 18, Elba (2-1) 13, R.A. Hubbard (3-0) 12, Marion Co. (3-0) 7, Donoho (2-0) 1, Florala (2-1) 1, Fruitdale (3-0) 1.

———

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Glenwood (17); 4-0; 285

2. Autauga Aca. (8); 1-1; 237

3. Wilcox Aca.; 3-0; 211

4. Chambers Aca. (1); 3-0; 200

5. Macon-East; 1-0; 136

6. Edgewood; 3-0; 135

7. Southern Aca.; 3-0; 82

8. Crenshaw Chr.; 2-0; 74

9. Tuscaloosa Aca.; 2-1; 39

10. Bessemer Aca.; 2-2; 37

Others receiving votes: Monroe Aca. (1-2) 16, Escambia Aca. (0-2) 11, Lowndes Aca. (2-0) 8, Jackson Aca. (2-0) 5, Morgan Aca. (1-2) 3, Springwood (2-1) 3.