ASWA poll: Cordova boys up to No. 3 in Class 4A

Meek boys ranked No. 10 in Class 1A

By JOHNATHAN BENTLEY, Eagle Sports Editor
Posted 12/6/17

Cordova moved up one spot to No. 3 in Class 4A in the Alabama Sports Writers Association's basketball poll released on Wednesday night.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

ASWA poll: Cordova boys up to No. 3 in Class 4A

Meek boys ranked No. 10 in Class 1A

Posted

Cordova moved up one spot to No. 3 in Class 4A in the Alabama Sports Writers Association's basketball poll released on Wednesday night.

The Blue Devils (4-1), who defeated Dora by 15 points on Tuesday, play again on Monday at South Lamar.

Cordova's only loss this season came to Huffman, the No. 2 team in Class 7A.

Oneonta (9-0) holds down the No. 1 spot in Class 4A while Escambia County (7-0) is No. 2. Madison Academy (5-2) is ranked No. 4, followed by Westminster Christian (4-3), Haleyville (6-1), Monroe County (0-0), Deshler (3-1), Andalusia (0-0) and West Limestone (6-2).

Meek is the other area team ranked. The Tigers (5-0), coming off wins over both Brilliant and Sumiton Christian this week, are No. 10 in Class 1A.

On the girls side, both Winston County (8-2) in Class 2A and Addison (4-2) in Class 1A, received consideration.

-------------

This week’s Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings. Rankings based on nominations from sports writers in each team’s area.

GIRLS

CLASS 7A

1. Hoover (8-0)

2. Sparkman (11-1)

3. Spain Park (6-2)

4. Hewitt-Trussville (9-1)

5. James Clemens (6-2)

6. Davidson (9-3)

7. Huffman (5-3)

8. Alma Bryant (11-1)

9. Mountain Brook (9-1)

10. McGill-Toolen (6-4)

Others nominated: Buckhorn (7-6), Gadsden City (5-4), Huntsville (3-4), Lee-Montgomery (4-3), Murphy (7-3), Oak Mountain (7-3), Tuscaloosa County (7-2).

---

CLASS 6A

1. LeFlore (11-0)

2. Hazel Green (10-2)

3. Ramsay (6-3)

4. Brewer (9-1)

5. Homewood (5-3)

6. Austin (7-1)

7. Selma (6-1)

8. Athens (6-2)

9. Blount (9-1)

10. Carver-Birmingham (10-1)

Others nominated: Clay-Chalkville (8-2), Dothan (6-1), Florence (5-3), Hillcrest-Tuscaloosa (6-2), McAdory (8-3), Muscle Shoals (4-3), Northview (6-3), Shades Valley (4-1), Southside-Gadsden (6-0).

---

CLASS 5A

1. Charles Henderson (7-0)

2. Wenonah (6-2)

3. Eufaula (7-1)

4. Central-Tuscaloosa (9-1)

5. Faith Academy (6-3)

6. Lee-Huntsville (7-5)

7. West Point (10-0)

8. Brewbaker Tech (5-4)

9. Talladega (2-1)

10. St. Paul's (7-1)

Others nominated: Calera (5-2), Carroll (6-1), Demopolis (2-0), Fairview (7-3), Headland (7-2), Pleasant Grove (5-2), Scottsboro (5-1), Shelby County (5-0), Sumter Central (6-2).

---

CLASS 4A

1. Deshler (4-1)

2. Madison Academy (7-1)

3. Sipsey Valley (6-0)

4. Anniston (4-1)

5. Cherokee County (5-0)

6. Greensboro (3-1)

7. Hokes Bluff (5-1)

8. Danville (5-2)

9. Madison County (6-3)

10. Jacksonville (4-0)

Others nominated: DAR (5-4), Montgomery Catholic (4-1), Priceville (5-1), Rogers (6-0), St. James (5-3), Wilson (3-2).

---

CLASS 3A

1. Lauderdale County (7-0)

2. Pisgah (4-0)

3. Plainview (6-1)

4. Midfield (6-4)

5. Locust Fork (5-0)

6. Clarke County (10-0)

7. Hillcrest-Evergreen (1-1)

8. Geneva (8-3)

9. Montevallo (6-1)

10. Susan Moore (8-0)

Others nominated: Colbert County (6-3), Daleville (5-2), Glencoe (4-2), Lexington (5-2), Montgomery Academy (2-1), North Sand Mountain (4-3), Pleasant Valley (5-2), Prattville Christian (7-1), Straughn (5-1).

---

CLASS 2A

1. Geneva County (7-2)

2. Samson (9-1)

3. Tanner (4-1)

4. Collinsville (7-2)

5. Section (3-2)

6. Fyffe (5-1)

7. Ariton (4-0)

8. Phil Campbell (6-2)

9. G.W. Long (4-3)

10. Mars Hill (5-1)

Others nominated: Abbeville (3-1), Asbury (6-3), Central-Hayneville (2-1), Chickasaw (6-0), Cold Springs (5-4), LaFayette (2-0), Sand Rock (3-2), St. Luke's (4-3), Winston County (8-2).

---

CLASS 1A

1. Spring Garden (6-0)

2. Phillips (5-0)

3. R.A. Hubbard (2-1)

4. Loachapoka (5-1)

5. Skyline (7-2)

6. Linden (0-0)

7. J.F. Shields (4-0)

8. Holy Spirit (3-1)

9. Pleasant Home (3-2)

10. Vina (9-3)

Others nominated: Addison (4-2), Brantley (4-2), Cedar Bluff (1-1), Coosa Christian (6-3), Covenant Christian (6-2), Decatur Heritage (5-5), Isabella (2-2), Westminster-Oak Mountain (3-2).

---

AISA

1. Glenwood (4-1)

2. Tuscaloosa Academy (7-0)

3. Lee-Scott (8-1)

4. Springwood (6-1)

5. Fort Dale Academy (3-1)

6. Lakeside (7-3)

7. South Choctaw Academy (2-0)

8. Macon-East (6-3)

9. Wilcox Academy (4-2)

10. Abbeville Christian (8-5)

Others nominated: Hooper Academy (5-1), Northside Methodist (9-4), Pickens Academy (3-1), Sparta Academy (8-0).

----------

BOYS

CLASS 7A

1. Buckhorn (8-1)

2. Huffman (9-0)

3. Hoover (9-2)

4. Mountain Brook (7-1)

5. Sparkman (7-2)

6. McGill-Toolen (8-3)

7. Lee-Montgomery (5-1)

9. James Clemens (5-2)

10. Gadsden City (5-4)

Others nominated: Alma Bryant (7-2), Enterprise (6-1), Grissom (4-5), Hewitt-Trussville (6-1), Murphy (5-4), Oak Mountain (5-3), Vestavia Hills (7-2).

---

CLASS 6A

1. Helena (8-0)

2. Paul Bryant (5-2)

3. Ramsay (8-2)

4. Carver-Montgomery (3-2)

5. Hazel Green (5-4)

6. LeFlore (7-1)

7. Pinson Valley (7-2)

8. Daphne (7-1)

9. Blount (7-4)

10. Muscle Shoals (3-0)

Others nominated: Albertville (7-1), B.C. Rain (6-1), Chelsea (5-3), Florence (5-3), Homewood (5-3), Pelham (5-3).

---

CLASS 5A

1. Eufaula (7-2)

2. Lee-Huntsville (2-4)

3. Wenonah (10-1)

4. Sylacauga (6-1)

5. Pleasant Grove (6-0)

6. Sumter Central (10-1)

7. Guntersville (5-2)

8. Talladega (6-1)

9. Faith-Mobile (8-4)

10. Jemison-Huntsville (5-4)

Others nominated: Alexandria (4-0), Briarwood (4-2), Central-Tuscaloosa (5-2), Corner (6-2), Demopolis (3-1), Etowah (5-1), Lawrence Co. (5-2), Mortimer Jordan (5-3), Scottsboro (5-2).

---

CLASS 4A

1. Oneonta (9-0)

2. Escambia Co. (7-0)

3. Cordova (4-1)

4. Madison Academy (5-2)

5. Westminster-Huntsville (4-3)

6. Haleyville (6-1)

7. Monroe Co. (0-0)

8. Deshler (3-1)

9. Andalusia (0-0)

10. West Limestone (6-2)

Others nominated: Bibb Co. (4-2), Catholic-Montgomery (3-2), Cherokee Co. (3-3), LAMP (7-2), Rogers (4-0), Trinity (4-1), UMS-Wright (6-3).

---

CLASS 3A

1. Plainview (6-0)

2. Houston Academy (9-0)

3. Piedmont (0-0)

4. Midfield (5-3)

5. Lauderdale Co. (4-2)

6. Prattville Christian (5-3)

7. West Morgan (3-2)

8. Geneva (6-3)

9. East Lawrence (1-3)

10. Mobile Christian (5-2)

Others nominated: American Christian (5-3), Cottage Hill (6-2), Glencoe (3-3).

---

CLASS 2A

1. Vincent (7-1)

2. Abbeville (4-0)

3. Barbour Co. (5-2)

4. Section (3-3)

5. Mars Hill Bible (5-0)

6. Keith (5-1)

7. Horseshoe Bend (4-2)

8. St. Luke's (3-1)

9. Collinsville (2-3)

10. Westbrook Christian (4-3)

Others nominated: Chickasaw (3-4).

---

CLASS 1A

1. Sacred Heart (3-4)

2. Decatur Heritage (7-1)

3. Lindsay Lane (9-0)

4. Georgiana (4-0)

5. R.A. Hubbard (4-3)

6. Whitesburg Christian (5-2)

7. Coosa Christian (6-2)

8. Linden (0-0)

9. Ellwood (3-1)

10. Meek (5-0)

Others nominated: Belgreen (4-0), Cedar Bluff (1-2), Pleasant Home (2-4), Skyline (5-4), Spring Garden (1-1).

---

AISA

1. East Memorial (8-0)

2. Evangel Christian (9-1)

3. Morgan Academy (5-0)

4. Tuscaloosa Academy (2-1)

5. Lee-Scott (6-3)

6. Macon-East (6-1)

7. Lakeside (5-4)

8. Pickens Academy (4-0)

9. Hooper (6-1)

10. Fort Dale Academy (3-1)

Others nominated: Abbeville Christian (3-2), Eastwood (3-2), Northside Methodist (4-4), Pike Liberal Arts (3-2).